Poprzedni temat «» Następny temat
Skok w platformówce
Autor Wiadomość
xpeu
Administrator

Wysłany: 2005-10-01, 18:07   Skok w platformówce

Witam!

Dużo osób pisze do mnie na E-Maila, że w ruchu platformowym jest bug. Chodzi o to, że gdy postać skoczy i gracz nadal trzyma przycisk skoku, postać zawiesza się głową na suficie, i wisi, aż bohater nie puści przycisku odpowiedzialnego za skok. Zawsze odpisywałem, że trzeba zrobić swój własny ruch platformowy, jednak, gdy dostawałem w 90% odpowiedzi, z pytaniem "Jak taki ruch zrobić?" lub "Co to jest ten własny ruch platformowy?" wpadłem na pomysł, aby wykonać prosty przykładzik dla początkujących, z użyciem 1 detektora i z kilkoma zdarzeniami... Testuję... Działa! Chcę teraz pokazać Wam, jak łatwo takie coś zrobić:
Uruchamiamy TGF'a (lub MMF'a - w nim też taki bug istnieje), wchodzimy do edytora poziomow. Tworzymy bohatera, dajemy mu standardowy ruch platformowy. Tworzymy obiekt aktywny w kształcie prostokąta, który będzie nam służył za detektor, o rozmiarach: X=szerokość bohatera, Y=5 (jeśli bohater ma wymiary 10x20, to ogranicznik będzie miał wymiary 10x5, chodzi o to, aby zakrywał całą głowę bohatera). Dajemy kilka platform, ustawiamy je jako przeszkody i wchodzimy do edytora zdarzeń. Dajemy takie akcje i zdarzenia:

Zawsze --> [Detektor] Ustaw pozycję na (x'x) od [Bohater] // Gdzie X to pozycja Detektora nad Bohaterem. Detektor musi być o ok. 5 px wyżej niż bohater //

[Bohater] koliduje z tłem --> [Bohater] STOP
[Detektor] zachodzi na tło --> Ignoruj sterowanie
NEGATE [Detektor] zachodzi na tło --> Przywracaj sterowanie

I to wszystko... Teraz po odpaleniu gierki zobaczymy, jak bohater odbija się od sufitu, nawet wtedy, gdy jest wciśnięty przycisk skoku! Jest no najprostszy przykład, jednak dla początkujących użytkowników TGF (lub MMF) zupełnie wystarczy. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą sobie stworzyć własny Engine :)

Pozdrawiam, by fino25.

Odpowiedz do tematu